Alkoholizm weekendowy – charakterystyka

Alkoholizm weekendowy – charakterystyka

Niektórzy ludzie uważają, że picie alkoholu w weekendy w gronie najbliższych nie stanowi problemu. Dla innych takie zachowanie może wskazywać na alkoholizm weekendowy. Istnieje wiele znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o alkoholizmie weekendowym. Te znaki ostrzegawcze powinny być zauważone, zanim nawyk wymknie się spod kontroli.

Alkoholizm wysokofunkcjonujący jest trudny do zdiagnozowania dla osób z otoczenia, ponieważ nie ma oczywistych oznak zaniedbywania obowiązków rodzinnych lub codziennej pracy. Tylko członkowie rodziny i bliscy przyjaciele mogą zdiagnozować weekendowych alkoholików z alkoholizmem funkcjonalnym. Choroba często nie jest zdiagnozowana lub zaprzeczana przez osoby zaangażowane. Ponieważ przyjaciele mogą pić alkohol w każdy weekend, zdiagnozowanie weekendowego alkoholika może być trudne. Trudno jest odróżnić rozwijające się uzależnienie od nieszkodliwego imprezowania do późnych godzin nocnych. Jeśli masz wrażenie, że Twoje weekendowe picie alkoholu wymyka się spod kontroli mimo codziennych obowiązków, przyjrzyj się poniższym znakom. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ mogą one pomóc ci zrozumieć, że twoje weekendowe picie może być w rzeczywistości alkoholizmem wysokofunkcjonującym.

Kłamstwa dotyczące picia

Jeśli czujesz potrzebę kłamania na temat swoich nawyków związanych z piciem, takich jak ilość lub częstotliwość spożywanego alkoholu, to możesz mieć problem. Dobrze funkcjonujący alkoholik zrobi wszystko, by utrzymać swoje nawyki związane z piciem w tajemnicy przed innymi. Często minimalizują ilość i częstotliwość swojego picia.

Częsta utrata przytomności

Jeśli doświadczasz częstych omdleń po wypiciu alkoholu, może to być znak, że pijesz więcej niż zamierzałeś. Alkohol może wpływać na zdolność mózgu do tworzenia wspomnień. Jeśli masz problemy z przypomnieniem sobie, co wydarzyło się po nocy spędzonej na spożywaniu alkoholu, możesz mieć problem. Sytuacja ta może być rozwiązana poprzez wizytę u terapeuty uzależnień lub w specjalistycznej placówce.

Dowiedz się więcej na temat detoksu alkoholowego na stronie http://tarnow.terapia24h.pl/

Alkohol jest w centrum naszych myśli

Jest to znak, że uzależnienie przejęło kontrolę. Umysł ma obsesję na punkcie konkretnej substancji lub zachowania. Umysł będzie mówił osobie uzależnionej, aby przestała pić, jeśli tego nie zrobi. Dzieje się tak, ponieważ mózg wraca do przyjemności, które odczuwał podczas picia.

Priorytety muszą zostać zmienione

Funkcjonujący alkoholicy, jak sama nazwa wskazuje, mogą dobrze funkcjonować wypełniając swoje obowiązki domowe i zawodowe. Jeśli jednak muszą zrezygnować z innych zajęć, które sprawiały im przyjemność, aby ich picie stało się priorytetem, jest to oznaką kłopotów. W miarę postępu choroby traci się hobby i przyjemności, które kiedyś były relaksujące. Z czasem dobrze funkcjonujący alkoholicy przestają pić. Weekendowe picie zastąpiło pasje i hobby, które kiedyś były częścią weekendu.

Trzeźwość i poczucie żalu

Po przebudzeniu często zapominasz, jak się tam znalazłeś lub co powiedziałeś komuś, na kim ci zależy. Picie może sprawić, że stracisz kontrolę nad swoimi wydatkami. Może to być znak, że picie wymyka się spod kontroli. Może to oznaczać, że Twój problem z piciem jest poważniejszy, niż Ci się wydaje.

Jako rytuał, pijesz alkohol w każdy weekend.

Przewidywalne i powtarzające się nawyki picia alkoholu są cechą charakterystyczną alkoholików. Normalnie funkcjonujące osoby mogą od czasu do czasu pić z innymi. Mogą czerpać przyjemność z okazjonalnego picia, ale nie wymagają tego. Funkcjonujący alkoholicy mogą jednak kontrolować rytuał poprzez narzucenie ograniczeń czasowych (po pracy, w weekendy itp.). Typowy wzorzec weekendowego alkoholika to taki, który po całym tygodniu pracy zatrzymuje się w barze, by kupić alkohol.

Zmniejsz spożycie alkoholu

Alkoholicy zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużo alkoholu piją. Funkcjonujący alkoholicy nie są tu wyjątkiem. Może się wydawać, że wypiłeś trzy piwa, ale w rzeczywistości było to sześć. To poczucie zaprzeczania może powodować, że te tak zwane raporty o spożyciu alkoholu przez wysokofunkcjonujących alkoholików są przesadzone.

Previous Kolejne ujęcie obywatelskie

Może to Ci się spodoba

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

Pomysły mieszkańców zmieniają miasto

Były świetne pomysły mieszkańców oraz mobilizacja na etapie głosowania, a teraz przyszedł czas na ich realizację. W ubiegłym roku w Żorskim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy wybrali trzy spośród czternastu dopuszczonych do

Benefit w postaci owoców dla pracowników – poznaj jego zalety!

Istnieje wiele sposobów na zmotywowanie lub wynagrodzenie pracowników. Do niedawna najpopularniejszą metodą była premia lub podwyżka, jednak obecnie pracodawcy szukają nieraz bardziej kreatywnych i nieoczywistych sposobów. Jednym z nich może

Mija rok od Światowych Dni Młodzieży

W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź