W Żorach gościli artyści z francuskiego miasta partnerskiego

W Żorach gościli artyści z francuskiego miasta partnerskiego

Już od 15 lat trwa partnerska współpraca pomiędzy Żorami a francuskim miastem Montceau-les-Mines. Tym razem w ramach partnerstwa w naszym mieście gościła grupa artystów z Francji, która zaprezentowała swoje prace w Muzeum Miejskim w Żorach.

Głównym celem wizyty francuskiej delegacji w naszym mieście było przygotowanie i prezentacja wystawy dzieł sztuki artystów z Montceau-les-Mines oraz kontynuacja współpracy pomiędzy naszymi miastami na gruncie samorządowym i kulturalnym. Do Żor, oprócz samych artystów przyjechali także zastępca Mera, odpowiedzialna za Wydział Kultury i Partnerstwa Jocelyne Buchalik oraz pracująca w Wydziale Kultury Charlotte Lavigne.

Momentem kulminacyjnym wizyty partnerskiej był wernisaż wystawy, który odbył się w siedzibie Muzeum Miejskiego w Żorach. Podczas wernisażu zaprezentowane zostały prace artystów z Francji oraz wystawa historyczna pt. „Polacy w Zagłębiu Górniczym Montceau Les Mines 1919–1939”. Nie zabrakło także podziękowań, prezentów i okazji do wymiany kulturowych i artystycznych doświadczeń.

– Nasza współpraca z Montceau-les-Mines trwa już 15 lat i jest to partnerstwo, które najbardziej nam się udało. Nie tylko nawiązaliśmy relacje na szczeblu władz samorządowych, czy współpracę kulturalną, ale także – a może przede wszystkim – nawiązały się prawdziwe przyjaźnie pomiędzy mieszkańcami Żor i Montceau-les-Mines. Bardzo się cieszymy, że ta współpraca jest tak owocna i mamy nadzieję, że z nasi goście zabiorą do Francji same pozytywne wspomnienia z Żor i będą chcieli jeszcze nas odwiedzić – podkreślał podczas wernisażu wystawy Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Na wystawie w Muzeum Miejskim prezentowane są prace artystów z Burgundii tworzący w różnych technikach malarskich, graficznych, fotograficznych i rzeźbiarskich (rzeźby z kamienia, terakoty, odlewy z brązu, ceramika) oraz sztukę interdyscyplinarną – połączenie fotografii z poezją. Prezentowane są dzieła następujących artystów: Jean-Claude BLIGNY, Marie-Thérèse BOLLETOT, Stéphanie BUCHER, Christine CARON-COUTAUDIER, Alain CHANLIAU, Christian DEJEUX, Jean-Louis DUCERF, Jacqueline GAUMET, Mireille KAZMINE, Pierrette LAFARGE, Julien LEMOUSY, Jean-Paul  LONGIN, Nicole PERNETTE, Patrick TORRES, Gérard LAUVOISARD, Henri MAUGUIN, Sylvie KIERCHOWSKI, Stefan BRANCHER, Norbert PROST, Brigitte CHAPOIX Atelier du Coin, Sophie KHALFOUNE i Daniel MEUNIER, Lionel SOUCI, Pascal VAUSSANVIN. Kuratorem wystawy jest dr Anna Flaga.

Źródło: Urząd Miejski w Żorach

Previous Agresywny uczestnik dożynek zaatakował policjantów
Next Zabytkowy pałac w Baranowicach zmienia swoje oblicze

Może to Ci się spodoba

Żorskie herstorie – wyjątkowy spektakl na 750. Urodziny Miasta Żory

Z okazji 750. rocznicy założenia Miasta Żory grupa teatralna Art.Buzz zanurzyła się w opowieści o żorskich kobietach z XX-wieku. Już w najbliższą niedzielę w żorskim Domu Kultury odbędzie się premiera

Weź udział w panelu dyskusyjnym na temat wizji przyszłości Stanisława Lema

W setną rocznicę urodzin Stanisława Lema Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna zaprasza do udziału w kolejnych wydarzeniach w ramach projektu „MyśLEM więc jestem. Czy Stanisław Lem był

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Żorach

W tym roku świętujemy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczyste, rocznicowe obchody przygotowano także w Żorach. Na rynku naszego miasta o godzinie 9:00 odbędzie się apel harcerski Hufca ZHP Żory im.

Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich

W 2022 r. data 20 czerwca została ustanowiona Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Święto państwowe upamiętnia trzy powstania śląskie oraz rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 r. Dziś

Mural uświetni obchody 750. Urodzin Miasta Żory

Z okazji 750. rocznicy nadania Żorom praw miejskich, ścianę remontowanej obecnie zabytkowej kamienicy przy ul. Pszczyńskiej 9 ozdobi w tym roku wyjątkowy mural. Zaprojektował go Sebastian Bożek – artysta młodego

Wieczorek pożegnalny w gwiazdorskiej obsadzie „Na Starówce”

Kino „Na Starówce” zaprasza na spektakl komediowy pt. „Wieczorek pożegnalny”. Wystąpią Katarzyna Skrzynecka, Janusz Chabior i Piotr Gąsowski. Co zrobić, kiedy chcemy się pozbyć jednego z niewygodnych przyjaciół? Zablokować jego