Odbierz rośliny w zamian za zużyte baterie i sprzęt! „Eko Wiosna” już w najbliższy weekend

Odbierz rośliny w zamian za zużyte baterie i sprzęt! „Eko Wiosna” już w najbliższy weekend

Maj to nie tylko doskonały moment na wiosenne porządki w domu, ale także odpowiedni czas, by zatrzymać się na chwilę i dostrzec piękno budzącej się do życia przyrody.

Dlatego, każdy kto 20 i 21 maja odwiedzi Galerię Wiślanka w Żorach będą mógł jednocześnie przekazać niebezpieczne dla środowiska zużyte baterie oraz elektroodpady profesjonalnej firmie zajmującej się recyklingiem – Enviropol oraz dowiedzieć się, jak na co dzień dbać o dobro naszej planety. W ramach wydarzenia pod hasłem „Eko Wiosna” mieszkańcy, którzy dostarczą do centrum handlowego zużyty sprzęt i baterie otrzymają w prezencie żywe rośliny oraz zioła w doniczce. Z kolei osoby, które przyniosą największą liczbę zużytych baterii danego dnia, będą mogły liczyć na atrakcyjne nagrody – smartwatche oraz smartbandy. Do akcji przyłącza się Miasto Żory, który wystawi swoje stoisko, gdzie porad będzie udzielał Ekodoradca.

Kwestia składowania oraz utylizacja elektroodpadów bywa kłopotliwa. Uszkodzone smartfony, laptopy, tablety czy zepsute kuchenki mikrofalowe lub suszarki do włosów często zalegają ukryte przez wiele lat w zakamarkach naszych domów. Podobna sytuacja dotyczy baterii, które w szybkim tempie po zużyciu mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego. W dniach 20-21 maja w godz. 12:00 – 19:00 wszyscy, którzy odwiedzą Galerię Wiślanka będą mieli możliwość pozbycia się elektroodpadów oraz niedziałających baterii w pełni ekologiczny sposób. W ramach wydarzenia „Eko Wiosna” na terenie pasażu centrum handlowego powstanie punkt zbiórki, w którym będzie można oddać wszystkie zepsute baterie. Z kolei na parkingu przed Galerią stanie pojazd firmy Enviropol, w którym będzie można bezpłatnie zostawić elektrośmieci.

Uczestnicy eventu, którzy przyniosą minimum 10 sztuk różnego typu baterii lub jeden, niezdekompletowany sprzęt typu AGD lub RTV otrzymają w prezencie roślinę doniczkową. Galeria Wiślanka wspólnie z firmą Enviropol przez dwa dni rozda łącznie aż 500 kwiatów i ziół w doniczkach, które staną się piękną ozdobą domów lub balkonów.

To jednak nie koniec niespodzianek! Aby zachęcić mieszkańców Żor do ekologicznego stylu życia, centrum handlowe rozda każdego dnia 5 nagród głównych dla uczestników programu lojalnościowego Wiślanka Club, którzy przyniosą do punktu zbiórki największą liczbę baterii lub zużytych akumulatorów. Zwycięzcy zabawy w nagrodę otrzymają smartwatche i smartbandy. Ponadto codziennie uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać różnego typu ekologiczne ciekawostki oraz wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami dla dzieci i dorosłych.

Nasza akcja ma na celu nie tylko promowanie proekologicznych postaw w codziennym życiu, które z biegiem kolejnych lat stają coraz bardziej istotne dla dobra naszej planety, ale przede wszystkim ma wymiar praktyczny. Wciąż wiele osób nie wie dokładnie, w jaki sposób odpowiednio pozbyć się elektroodpadów czy baterii bez szkody dla środowiska. Postanowiliśmy więc ułatwić pozbycie się niepotrzebnego sprzętu wszystkim mieszkańcom miasta i nagradzać ich za udział w wydarzeniu miłymi upominkami – mówi Marta Szwajcowska, Dyrektor Galerii Wiślanka.

Utylizacją niedziałającego sprzętu oraz baterii dostarczonych do centrum handlowego zajmie się firma Eniviropol, specjalizująca się w profesjonalnym przetwarzaniu elektroodpadów.

Z każdym rokiem w sklepach przybywa sprzętu elektronicznego z różnych kategorii produktowych oraz artykułów, do działania których niezbędne są baterie i akumulatory. Niemal wszyscy posiadamy w swoich domach kilka smartfonów, notebooków czy czajnik bezprzewodowy lub toster. Każdy z nich ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, jednak żywotność sprzętu w obecnych czasach jest dość krótka. Warto pamiętać, że niedziałające produkty RTV czy AGD stają się elektroodpadem niebezpiecznym dla środowiska. Podobna sytuacja dotyczy zepsutych baterii, które często posiadamy w szufladach. Niewiele osób wciąż zdaje sobie sprawę, że nawet jedna bateria do zegarka potrafi zanieczyścić nawet 50 tysięcy litrów wody. To dlatego tak istotna jest prawidłowa utylizacja nieużywanego przez nas sprzętu – dodaje Izabela Pakuła, Kierownik Zakładu Przetwarzania ZSEiE należącego do spółki Enviropol.

Podczas wydarzenia będzie można także skorzystać z porad Ekodoradcy z Urzędu Miasta Żory. Specjalistka odpowie na pytania dotyczące pozyskiwania dotacji do wymiany źródła ciepła i podniesienia efektywności energetycznej budynku, pomoże prawidłowo wypełnić wniosek o dotację na ocieplenie domu  (termomodernizację) i opracować sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania, a także pokaże jak zdobyć dopłatę do instalacji odnawialnych źródeł energii i pomóc w ich wyborze.

Ponadto mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu w ramach programu „Czyste powietrze”.

Previous Procesja w blasku pochodni i niezwykła muzyczna atrakcja – za nami 320. Święto Ogniowe
Next Ręczne kierowanie ruchem na skrzyżowaniu w Żorach

Może to Ci się spodoba

34 laptopy trafiły do dzieci z rodzin popegeerowskich

Tegoroczny Dzień Dziecka z pewnością na długo pozostanie w pamięci 34 dzieci z rodzin popegeerowskich, mieszkających w naszym mieście. W siedzibie Urzędu Miasta Żory odebrały one dziś z rąk Waldemara

Zatrudnij się w Wydziale Inwestycji Urzędu Miasta w Żorach na stanowisku inspektora nadzoru

Prezydent Miasta Żory ogłasza nabór na wolne stanowisko inspektora nadzoru w Wydziale Inwestycji Urzędu Miasta Żory. Dokumenty aplikacyjne można składać do 31 stycznia. Kandydaci do pracy muszą posiadać wykształcenie wyższe

Spotkanie robocze dotyczące przygotowań Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dzisiaj (27.03.br.) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli służb  zaangażowanych w przygotowanie Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. 41 Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO  odbędzie się

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się szkolenie (02.03.2017r.) z zakresu komunikowania się z osobami niesłyszącymi, poprowadzone przez p. Monikę Folwarczną oraz p. Adama Janulka, przedstawicieli Fundacji PL –

Zabytkowy pałac w Baranowicach zmienia swoje oblicze

Baranowicki pałac pięknieje, a efekty prac widać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Odnowione zabytkowe wnętrza już teraz robią wrażenie, a finalny efekt zachwyci każdego, kto zechce odwiedzić to

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź